top of page
Вчені зможуть отримувати штучну кров у необмежених об´ємах
Підготувала: Бойчук М.,
гр. КББ 56м
Джерело

Вчені з Великобританії зробили істотний прорив у дослідженнях з отримання штучної крові. Їхня технологія дозволяє виробляти кров у необмежених об´ємах, завдяки чому лікарі зможуть мати запас на випадок екстреного переливання.

Лікарі завжди мріяли мати під рукою штучну кров, але в дійсності все не так просто. Тепер британські дослідники, здається, знайшли рішення. Вони створили технологію, за якою можна отримувати необмежену кількість еритроцитів. Молоді клітини крові можуть стати «безсмертними», а кров можна буде виготовляти в необмежених об´ємах, повідомляє Еngadget.

Однак у своїй роботі вчені зіткнулися з однією проблемою: як перевести технологію на комерційне виробництво? Поки в лабораторних умовах вдалося отримати кілька літрів штучної крові. Але ця розробка допоможе лікарям мати в запасі кров для переливання.

Що стосується масового випуску, то, скоріше за все, в першу чергу будуть виробляти рідкісні групи крові, які необхідно запасати в лікарнях.

Сучасна медицина не стоїть на місці. Тканини друкують на 3D-принтері і навіть створюють штучні внутрішні органи. Все це допоможе спростити процедуру пошуку донорів для пересадки життєво важливих органів. І, можливо, в майбутньому регенеративна медицина відмовиться від пересадок органів від людини до людини.

Підштовхує до цього кроку й існування «чорного ринку» трансплантології, який діє в Китаї. Як показує проведене розслідування, в КНР у незаконно засуджених людей насильно видаляють органи для подальшого продажу і пересадки реципієнтам.

Видалення органів у в'язнів, серед яких тибетці, уйгури, послідовники Фалуньгун та інші люди, переслідувані за національною або релігійною ознакою, називають новим видом злочину XXI століття. У багатьох країнах засуджують і вимагають припинити ці вбивства, але влада КНР продовжують заперечувати факти злочинної діяльності комуністичного режиму.

Вчені перетворили живі клітини в програмовані біокомп'ютери.

(Бостонський університет)

Клітини являють собою крихітні комп'ютери, здатні обробляти вхідні дані певного роду і виробляти відповідні сигнали. Але реалізація обчислень на клітинному рівні останнім часом стає чимось більшим, ніж метафорою. Вчені-біологи вже успішно розшифрували деякі внутрішні "алгоритми" роботи клітин, які керують подіями, що відбуваються всередині їх процесами, і, шляхом редагування генетичної інформації, записаної в ДНК клітини, змусили ці клітини виконувати невластиві їм раніше дії.

Підготувала: Бєрєндєєва Е., ПР-16м
Джерело
Дослідники Барселонського університету винайшли нове знеболювальне
Підготувала: Назаренко Л.,
гр. ФП - 96м
Джерело

Команда Інституту нейронаук Барселонського університету (Іспанія) створила перше в світі знеболювальне, яке активується під дією світла. Воно не токсичне навіть у випадку передозування.

Розроблений вченими препарат має назву JF-NP-26. Він починає діяти в будь-який момент за допомогою світла, що допомагає контролювати його активність.
Для активації препарату світло слід направити на орган, якому необхідне знеболення. При цьому, світло повинне мати визначену довжину хвилі – 405 нанометрів. Досить посвітити спеціальним приладом на хворий суглоб і молекули JF-NP-26 почнуть активуватися саме в цій частині організму.

«У клінічній практиці не існує жодного преценденту із застосуванням оптофармакології для покращення лікування болю або будь-яких захворювань нервової системи», – каже професор Франциско Сереула.

У майбутньому препарат дозволить вирішити багато проблем сучасної фармакології.

Пуповинну кров людини визнали ліками від старості

Пуповинна кров людини може омолоджувати. Це з'ясували вчені, які відновили здатності до навчання і пам'ять старих мишей за допомогою ін'єкції білків, взятих з пуповинної крові людини. Результати дослідження були опубліковані в журналі Nature.

Під час дослідження вчені зібрали зразки крові у трьох вікових груп: пуповинну кров новонароджених немовлят, кров молоді 19-24 років і кров літніх людей 61-82 років. Потім вони ввели плазму цих зразків мишам, вік яких був еквівалентний людським 50 рокам.

Найбільш помітний ефект справила плазма, взята з пуповинної крові: миші, які отримали її, стали краще за всіх справлятися із завданнями, запам'ятовувати, де знаходиться вихід з лабіринту і навіть вити гнізда, хоча зазвичай старі миші втрачають цей навик.

Вчені також зазначили підвищену активність гіпокампу, області мозку, що відповідає за пам'ять і навчання. Плазма крові молодих людей здійснила схожий, але менш виражений ефект, а плазма крові літніх людей взагалі ніяк не вплинула на стан мишей.

Можливий кандидат на звання речовини, яка призупинила старіння, – білок TIMP2, ендогенний інгібітор металопротеїназ. Він знижує активність ферментів, що руйнують білки позаклітинних структур тканини, і міститься в плазмі пуповинної крові у величезній кількості. Але яким чином це призводить до омолоджуючого ефекту, поки що незрозуміло.

Вчені розраховують, що в майбутньому їх відкриття допоможе боротися з дегенеративними віковими процесами в людському мозку.

Піготувала: Удовиченко К.М., гр. ВС-26м

Джерело
Вчені знайшли спосіб призупинити процес старіння
Піготувала: Удовиченко К.М., гр. ВС-26м
Джерело

Група дослідників з Південної Кореї опублікувала в інтернеті прес-резіз під гучною заголовком «Обратить старение вспять теперь возможно!». Фахівці вважають, що вони наблизилися до розуміння того, як контролювати процес, що змушує тіло і розум слабшати і ставати більш вразливими з віком.

Відомо, що процес старіння безпосередньо пов'язаний з тим, що з роками все більше клітин в організмі втрачають здатність ділитися. Однією з причин цього процесу є деградація лізосом – компонентів клітин, що відповідають за внутрішньоклітинні перетравлювання макромолекул і беруть участь в деяких внутрішньоклітинних сигнальних шляхах, пов'язаних з метаболізмом і зростанням клітини. З віком ці органели починають працювати все гірше, і це призводить до старіння всього організму, оскільки клітині стає «складніше» очищатися від пошкоджених і дефектних компонентів.

Дослідники представили хімічну сполуку під назвою KU-60019, яка, як показують розрахунки фахівців, активує роботу лізосом і блокує білок АТМ. В результаті функції клітин починають відновлюватися. Це, на думку вчених, може стати доказом того, що старіння, всупереч загальноприйнятій думці, може бути, до певної міри, оборотним процесом. Якщо KU-60019 буде впливати на організм саме так, як припускають дослідники, це може продовжити життя людині і ефективніше боротися з різними віковими захворюваннями.

Ефективність запропонованої технології вчені планують перевірити на тваринах. Якщо створена молекула виявиться дієвою, цілком ймовірно, що в майбутньому на її основі буде створено препарат, що уповільнює старіння, припускають вчені.

«Нейронного мережива»між мозком і компютером

Підготувала: Бєрєндєєва Е., ПР-16м

Засновник Tesla і SpaceX Ілон Маск став одним із засновників компанії, яка займеться розробкою методу, що дозволяє зв'язати людський мозок з комп'ютером, повідомляє Republic з посиланням на The Wall Street Journal.

Основним напрямком її діяльності стане створення технології «нейронного мережива». Вона дасть людині можливість безпосередньо передавати повідомлення на комп'ютер без безпосереднього фізичного взаємодії з ним. Такі методи збільшать можливості людського інтелекту, а також дозволять лікувати деякі захворювання, зокрема епілепсію і параліч.

Джерело

Біонічні протези в США

У людей, які втратили руки або ноги, є шанс на повернення до повноцінного життя. Це стало можливим завдяки модульним нейропротезам, управляти якими можна силою людської думки.

Американські вчені з нью-йоркській Лабораторії прикладної фізики Джона Хопкінса створили повноцінний нейропротез кінцівок, керований імпульсами людського мозку.

Керує проектом інноваційного протезування професор Майк Маклафлін. Його наукова група працює над створенням протезів майбутнього, які дозволять людям з втраченими руками і ногами жити повноцінним життям. Як показує останній новинний анонс лабораторії, медицина «майбутнього» можлива і доступна, нехай і відносно, вже сьогодні.

Управління кінцівками здійснюється за рахунок електронних імпульсів, від мозку людини. В сутності, система управління протезом повністю копіює нервову систему людини. Команди розпізнаються миттєво і незабаром після періоду адаптації, людина зможе керувати протезом також інтуїтивно, як і живими руками.

Підготувала: Плющ В. гр. ФП-96м

Технологии 3D-биопринтинга в восстановительной хирургии.
 
Підготувала: Плющ В. гр. ФП-96м

Согласно экспертным оценкам, американская компания Organovo, расположенная в Сан-Диего, стала первой в истории компанией, осуществившей коммерциализацию технологии 3D-биопринтинга.

Компания использует технологию NovoGen MMX Bioprinter. Используемый Organovo 3D-принтер предназначен для изготовления тканей кожи, сердца, кровеносных сосудов и других тканей, которые могут быть пригодны для хирургии и трансплантации. Исследовательская группа из университета Суонси в Великобритании использует технологии 3D-биопринтинга для изготовления мягких тканей и искусственных костей для возможного использования в восстановительной хирургии.

Технология 3D-биопринтинга для изготовления биологических конструкций, как правило, включает в себя размещение клеток на биосовместимой основе, с использованием послойного метода генерации трёхмерных структур биологических тканей. Поскольку ткани в организме состоят из различных типов клеток, технологии их изготовления путём 3D-биопринтинга также существенно различаются по их способности обеспечить стабильность и жизнеспособность клеток. Некоторые из методов, которые используются в 3D-биопринтинге — фотолитография, магнитный биопринтинг, стереолитография, и прямая экструзия клеток. Клеточный материал, изготовленный на биопринтере, переносится в инкубатор, где он проходит дальнейшее выращивание.

Вчені відкрили новий біомаркер глаукоми
Підготувала: Федоренко А. ГРС-16М

Вчені з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі визначили маркер пошкодження клітин ока, який потенційно може бути використаний для моніторингу прогресування глаукоми та ефективності її лікування.

Команда дослідників, вивчаючи мишей з глаукомою, ідентифікувала молекулу в оці під назвою «фактор диференціації і зростання-15 (GDF15)», зазначивши, що рівні цієї молекули збільшуються в міру того, як тварини старіють, і у них розвивається пошкодження зорового нерва.

Коли вчені повторили експерименти на щурах, то їх результати підтвердилися. Крім того, вони виявили, що серед пацієнтів, що піддаються хірургії ока для лікування глаукоми, катаракти та інших проблем також був підвищений рівень GDF15 в рідини їх очей.

«Ми з’ясували, що більш високі рівні цієї молекули були пов’язані з гіршими функціональними результатами, тому цей біомаркер, мабуть, корелює з тяжкістю глаукоми», уклали дослідники.

Українські науковці вчаться продовжувати тривалість життя людини

 

За допомогою ДНК-тестів українські науковці намагаються навчитися уповільнювати процес старіння. Вчені досліджують генетичні схильності організмів хворіти на ті чи інші недуги та підбирають оптимальну дієту, яка б дозволила зменшити вплив негативних продуктів на організм.

Генетик Дарія Лосєва разом із своєю командою намагається запровадити в Україні сервіс генетичного тестування. Він допоможе людям стати здоровішими і, відповідно, жити довше.

«Ми аналізуємо ДНК людини. Далі на базі цих даних спеціалісти-дієтологи розробляють відповідний раціон. Ми зосередили свою увагу на впровадження культури харчування, яка була б індивідуальною для кожного», – пояснює Дарія Лосєва.

Адже причиною різноманітних захворювань, таких як інфаркт, ожиріння, онкологія чи діабет, можуть бути гени. Тож вчені переконані: варто приділяти особливу увагу способу життя та харчуванню.

Спеціальний аналіз дозволяє зрозуміти метаболічні особливості та засвоєння певних ферментів організму. Відтак людина чітко може зрозуміти, яка саме їжа викликає погане почуття, або навпаки – компенсує нестачу вітамінів та додає бадьорості.

Наприклад, якщо у людини повільний метаболізм і вона п‘є більше двох чашок кави на день, це пришвидшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань у три-чотири рази. Коли ж людина знатиме свою норму, то зможе уникнути негативних наслідків. А щоб дізнатись про це, для аналізу достатньо слини. Її відправляють на експертизу, а вже через два тижні людина отримує результат та попереднє меню від спеціалістів, де вказано, що їй можна їсти, а від чого варто відмовитись.

«Наша компанія працює із різними спеціалістами, аби зробити продукт зрозумілим для споживача – щоб наукова мова не була для нього важкою і він розумів, як може використовувати конкретний продукт», – розповідає співавтор проекту Руслана Шадріна.

Таке генетичне дослідження достатньо зробити один раз на все життя. На майбутнє ж науковці планують збільшити кількість досліджуваних генів та ставлять за мету впровадити такі аналізи у кожній клініці. Адже саме це може дозволити покращити якість та продовжити тривалість життя. 

Підготувала:Сукова Даша Т-36м

Вакцина от малярии может появиться уже в 2018 году
Підготувала: Вовченко Н.П. ТА-26м
Джерело

Всемирная организация здравоохранения ВОЗ объявила о запуске пилотного проекта по испытанию первой вакцины против малярии. Проект начнется в 2018 году и охватит три африканские страны - Гану, Кению и Малави.

Малярия убивает сотни тысяч людей в год и заражает миллионы человек по всему миру. Но среди всех Африка больше всего несет на себе бремя малярии. По данным Всемирной организации здравоохранения, 90% случаев малярии в 2015 году произошли в Африке, как и 92% смертей от малярии. В течение многих лет ученые исследовали различные методы борьбы с малярией, в том числе и очень творческие - сокращение популяций комаров, модификация их обоняния и даже пытались сделать людей менее вкуснее для этих насекомых.

Вакцина против малярии получила название RTS, S/ AS01. Препарат будет влиять на иммунный ответ организма на паразитирующие микроорганизмы, которые передаются человеку во время укуса комара, и вызывать реакцию атаки. Вакцинация будет осуществляться путем внутрішньомязових инъекций, которые будут производиться в 4 этапа.

Первые три инъекции вакцины в течение трех месяцев, а последнюю – через полгода. Ученые отмечают, что именно четвертая вакцинация является решающей, так как без нее действие трех предыдущий инъекций значительно уменьшается.

Сейчас проект запускается в Гане, Кении и Малави, поскольку для массового внедрения вакцинации в Африке еще не собрано достаточно данных. Ученые отмечают, что пилотный проект поможет им собрать больше информации о действии вакцины на людей и болезнь, а особенно на детей.

Более 750 тысяч детей в возрасте от 5 до 17 месяцев получат вакцину, поскольку именно в этой группе препарат показал худший результат - только в 4 случаях из 10 вакцина поборола болезнь.

bottom of page