top of page

Освіта і наука України

Підготувала: Каташинська Н. гр. МВ-56м   

 

Кабінет Міністрів затвердив створення Національної ради з питань розвитку науки та технологій

Кабінет Міністрів України підтримав постанову, яка створює правову основу для створення та функціонування Національної ради з питань розвитку науки та технологій.

Як повідомляє прес-служба КМУ, відповідне рішення було прийнято на засіданні КМУ в середу, 5 квітня.

Міністр освіти і науки України відмітила на засіданні, що національна рада буде основним стратегічним органом реформування сфери науки та інновацій в Україні, які буде очолювати Прем’єр-міністр за посадою. Під його керівництвом Нацрада об’єднає лідерів наукової спільноти та представників всіх ключових гравців на цій арені

Основні функції Національної ради полягатимуть у підготовці пропозицій, стосовно: формування основ державної політики в сфері наукової та науково-технічної діяльності; розвитку наукової та науково-технічної сфери в Україні; пріоритетів такого розвитку та засобів з їх реалізації; інтеграції української науки в світовий науковий та європейський дослідний простір з урахуванням національних інтересів; систем незалежної експертизи державних цільових наукових та науково-технічних програм, наукових проектів, державних атестацій наукових установ, присудження наукових ступенів та вчених звань.

Національна рада також буде заслуховувати та оцінювати звіти головних розпорядників бюджетних коштів, які здійснюють наукову та науково-технічну діяльність. На основі цього Нацрада буде надавати Уряду рекомендації з формування державного бюджету (з приводу визначення загальних обсягів фінансування науки та його розподілення між базовим та конкурсним фінансуванням наукових досліджень).

Так, базове фінансування є системним та надається для забезпечення фундаментальних досліджень, розвитку інфраструктури і т.п., а конкурсне – надається під реалізацію конкретних проектів або задач. Таким чином, це надасть можливість направляти наукові дослідження та розробки й відповідні кошти бюджету за найбільш пріоритетними для держави напрямами.

Для повноцінного запуску Національної ради необхідно сформувати її персональний склад, який буде утверджуватися Кабінетом Міністрів. Нацрада буде складатися з двох комітетів – наукового та адміністративного, які будуть мати однаковий кількісний склад.

Склад наукового комітету буде формуватися на конкурсній основі спеціально створеним ідентифікаційним комітетом по науці. До його складу увійшли 9 ведучих науковців, 3 з яких – представники вітчизняної науки, а 6 – іноземні науковці.

Склад адміністративного комітету формуватиметься на основі пропозицій центральних органів виконавчої влади, Національної академії наук та національних галузевих академій наук, Київської міської та обласних державних адміністрацій, крупних наукомістких підприємств, наукових установ та ВНЗ.                               Джерело

Українські винахідники пройдуть стажування в NASA

Розробки українських винахідників помітили викладачі Каліфорнійського університету, розташованого на базі дослідницького центру національного космічного відомства США. Двоє молодих науковців пройдуть стажування в Університеті сингулярності на базі дослідницького центру NASA в Каліфорнії, тривалістю 2,5 місяці.

Перша розробка – безкоштовна заміна звичайному кондиціонеру. Ідея полягає в тому, щоб віконні жалюзі замінити на сонячні панелі. Це дозволить не лише ховатися від сонця, а й економити (до 50-70% на електроенергії), так як вся електроенергія від сонячних панелей направлятиметься на кондиціонер, а для надлишкової передбачено додатковий генератор. Наразі розробку вже запатентовано в нашій країні, а також тестують у Іспанії, Нігерії і багатьох штатах США. Детальніше про український стартап розповідається у відео.

Інший винахід, який підкорив американських вчених, належить студенту Інституту високих технологій університету Шевченка Даниїлу Башу. Він винайшов спосіб, у який можна видобувати дорогоцінні метали із океанічних течій.

В Каліфорнії впевнені, що ідеї обох розробників легко реалізувати, та готові цьому посприяти. Самі ж науковці планують отримати безцінний досвід в американському науковому центрі, та повернутися, аби розвивати технічний прогрес в Україні далі.

Джерело

Презентація звіту ОЕСР «Огляди ОЕСР на тему доброчесності в освіті: Україна 2017»

27 березня (2017) в приміщенні Київського національного університету  ім. Тараса  Шевченка відбулася презентація звіту Організації економічного співробітництва та розвитку «Огляди ОЕСР на тему доброчесності в освіті: Україна 2017». Дослідження проводилося за замовленням Міністерства освіти і науки України з 2015 року міжнародними експертами  в сфері освіти з різних країн Європи. Координацію роботи оглядової команди експертів ОЕСР під час підготовки дослідження  в Україні здійснював Благодійний фонд «Інститут розвитку освіти» за підтримки програми «Демократичні практики» МФ «Відродження».

У Звіті подано аналіз порушень доброчесності у системі освіти України на всіх рівнях – від дошкільної – до вищої та післядипломної, а також рекомендації щодо змін задля зменшення ризиків та подолання недоброчесності.

Презентація звіту ОЕСР проводилася за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». На заході були присутні представники органів державної влади в сфері освіти, діячі громадянського суспільства, аналітики освітньої політики в Україні, а також експерти від міжнародних організацій, які проводили аналогічні дослідження в інших державах (Вірменія, Сербія та інші) та ділилися досвідом.

Даний аналітичний звіт є комплексним дослідженням системи освіти в Україні, надає як огляд недоліків в системі, так і надає рекомендації від Департаменту освіти та навичок ОЕСР для покращення рівня доброчесності в освіті України. Огляди мають теоретично-прикладну цінність як для вітчизняних і міжнародних аналітиків та дослідників, так і для державних діячів в освітньому секторі.

Ознайомитися із українською версією звіту.

Оригінальна англомовна версія в електронному вигляді розміщена на сайті ОЕСР.

bottom of page